------------------
 
 
Pazartesi, 11 Ara 2017
 
 

Anahtar Kavramlar

İSTİKLÂL MARŞIMIZ


ZULÜM

ZULÜM

NECİP FAZIL

NECİP FAZIL

14 MAYIS ÇİFTÇİLER GÜNÜ

14 MAYIS ÇİFTÇİLER GÜNÜ

deneme11

deneme11

İNEGÖL YÖRÜKLERLE BÜYÜK İLERLEME KAYDETTİ

İNEGÖL YÖRÜKLERLE BÜYÜK İLERLEME KAYDETTİ

DP BAŞKANI ŞEHİT CENAZESİNDE FENALAŞTI

DP BAŞKANI ŞEHİT CENAZESİNDE FENALAŞTI

YÖRÜK AĞASINDAN KAVAL DİNLETİSİ

YÖRÜK AĞASINDAN KAVAL DİNLETİSİ

AYETÜ'L KÜRSİNİN FAZİLETİ

AYETÜ'L KÜRSİNİN FAZİLETİ

KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN!

KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN!

HERKES BULUNDUĞU HAL VE ŞARTLAR İLE İMTİHANDA

HERKES BULUNDUĞU HAL VE ŞARTLAR İLE İMTİHANDA

- -
Ekmeğin Hikayesi PDF Yazdır e-Posta
Administrator tarafından yazıldı.   
Cuma, 08 Temmuz 2011 00:14

İnsanların temel gıda maddesidir ekmek…

Bizim kültürümüzde ekmek kutsaldır. Ekmeğin kutsallığı deyimlerimize bile konu olmuştur. Ekmek çarpsın! gibi deyimler kullanılır. Bu da ekmeğin hayatımızda ne denli önemli olduğunu gösterir. Ayrıca bizi doyurup beslediği için biz çocukken bize öğretilen ve şükran ifadesi olan ekmeği öpüp başımıza koymamız ekmeğe ayrı bir kutsallık katmaktadır. Türk tarihinde yapılan Kurtuluş Savaşı’nda ve İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan kıtlıklarda ekmeğin değeri daha da önem kazanmıştır.

 

Ekmeğin üretim süreci küçük bir bebeğin büyütülmesi gibi özen ister.  Buğdayın ekiminden, harmanlanmasına, yıkanmasına, un haline gelmesine kadar her aşamada küçük bir bebek gibi emek verilir. Emek, sıcacık bir ekmek içindir. Soframıza gelen bir somun ekmekte, çiftçinin ve fırıncının büyük emeği vardır. Ekmek, emektir…

Ekmeksiz yemek olmaz. Ekmeğin yeri bambaşkadır. Her ülkenin kendine has yemeği vardır. Fakat dünyanın neresinde olursa olsun insanların ortak yedikleri tek yiyecek ‘’ ekmek’’tir. Söz konusu ülkeye göre, ekmeğin yapılışında kullanılan maddeler farklılık gösterebilir. Ancak, temelde bunların hepsi yine ekmektir. Mısır ekmeği, çavdar ekmeği olması, buğdaydan yapılması, tavada, sacda veya fırında pişirilmesi esasta ekmeği değiştirmez. Uzak Doğunun bazı bölgelerinde ekmek yapımında kurutulmuş deniz yosunu bile kullanılmaktadır.

Ekmeğin kabul gören en eski hikayesine göre; ilk insanlar su ile ıslatılmış ve kendi haline bırakılmış buğday kırmasında gözeneklerin meydana geldiğini görmüşler ve gözenekli kütleyi sıcak taşlar üzerinde pişirdikleri zaman lezzetinin iyi olduğunu anlamışlardır.
Cilalı Taş Devrinde Kestane, Meşe Palamudu gibi bazı bitkisel ürünlerin ezilip suyla karıştırdıktan sonra elde edilen hamurun, kızgın taşlar üzerinde ya da kül içerisinde pişirilerek yendiği de bilinmektedir.

İlk ekmeğin yapımı, Mısırlılar tarafından buğday tanelerinin taşlar arasında ezilerek una dönüştürülmesine dayanmaktadır. Sonra da unu hamur haline getirmek için su katmış, yoğurmuş, şekil vermiş, fırına benzer oyuklarda ya da toprağın üzerinde pişirmişlerdir. Ekşimiş hamuru ‘maya’ olarak ilk kullanan da yine Mısırlılardır. Eski Mısır mezarlarında, bu ekmeklerin taşlaşmış örnekleri bulunmuştur. İbraniler de ilk ekmeklerini ince tabakalar halinde fırınlıyor ve dilim dilim kesmek yerine galeta veya peksimet gibi kırıyorlardı. ‘Somunun kırılması’ deyimi de o çağlardan günümüze kadar ulaşmıştır.

Karbonhidrat ve protein kaynağı olan ekmek, özellikle tahıla dayalı bir beslenmenin yaygın olduğu ülkemizde, beslenme açısından büyük öneme sahiptir. Türkiye’de insanların günlük hayatlarında tükettikleri enerjinin %66’ sı tahıllardan ve bu oranın %56 ‘lık kısmı yalnız başına ekmekten karşılanmaktadır.

Ülkemizde kişi başına günde yaklaşık olarak 400 - 450 gr ekmek tüketilmektedir. Yani, ülke genelinde kişi başına tüketilen enerji miktarının yaklaşık %45'i, protein miktarının da %47'si ekmekten sağlanmaktadır.

Size yaşanmış bir ekmek öyküsünü anlatmak istiyorum:

Bir evde televizyon arızalanmış, tamirci gelip televizyonun arkasını açmış ve arkasında bir sürü ekmek kırıntısı görmüş, tabi kimin yaptığını hemen anlamışlar, evin 4 yaşındaki küçük kızı…  Annesi kızıyla konuşarak neden ekmekleri televizyonun arkasına attığını sormuş. Küçük kız da televizyonda Afrikalı aç çocukları gördüğünü ve onları doyurmak için mutfaktan aldığı ekmek kırıntılarını televizyonun açıklığından içeriye attığını söylemiş. Bunun üzerine annesi duygulanmış ve ağlamaya başlamış (Alıntıdır).

Sağlıklı kalın

 

 

Son Güncelleme: Cumartesi, 09 Temmuz 2011 18:14